ПІД ТИСКОМ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

Інформаційні меседжі останніх днів навколо економічної безпеки та запуску БЕБ приховують ризики, до яких вже треба готуватись бізнесу. Спробуємо розшифрувати ці приховані фактори ризику оперативним поглядом.

Спершу розберемо нещодавній меседж директора БЕБ В. Мельника: «Саме аналітик буде спрямовувати детектива та аналізувати існуючі “схеми”. Спочатку БЕБ виявлятиме такі схеми, далі- боротиметься з тими, хто дозволяє таким схемам існувати. А вже потім – БЕБ буде перевіряти причетність бізнесу до таких схем».

Розшифровка: у меседжі застосована чергова «ширма» щодо аналітичного орієнтиру БЕБ. Насправді аналітик не зможе спрямовувати детектива. Детектив – це слідчий, який згідно кримінального процесуального кодексу (КПК) є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку особами, що не мають на те законних повноважень, забороняється. А насправді законні повноваження на таке втручання надані не аналітику БЕБ, а прокурору, який теж є (умовно) самостійним. А тому не аналітик, а прокурор буде спрямовувати детектива БЕБ та «аналізувати» існуючі схеми. Простими словами: прокурори, які звикли через процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях (здебільшого без підозр) руками слідчих чи детективів відпрацьовувати контрагентів «фіктивних» підприємств, учасників схем «скруток» і т.д., продовжать це робити руками детективів БЕБ або у «плідній» спів(участі)праці. Аналітик стане «придатком» задля реалізації відпрацювання потрібних схем прокурора та детектива, буде малювати ланцюги по ПДВ, оформлювати їх у довідки, а по цих довідках будуть реєструватись нові і нові провадження.

«Боротиметься з тими, хто дозволяє таким схемам існувати» – цей меседж керівника БЕБ охоплює два сегменти суб’єктів. Перший – це чиновники нелояльні до влади, або ті, хто є відверто політичним опонентом, очевидно, що вони є контрольним завданням доведеним директору БЕБ. Аналіз інформації по держзакупівлях – це вже відпрацьований в лавах ДФС алгоритм, який реалізується через: кримінальне провадження по факту ст. 366, 205-1, 212, 191 ККУ; обшуки; публікації в ЗМІ; оголошення крадієм бюджету (головне закласти наратив, що краде у пенсіонерів та лікарів у воєнний час). Другий сегмент – це керівництво ДПС та митниці, що певною мірою має і персональний інтерес для директора БЕБ. Оскільки ДПС повністю охопило «скрутки», а митниця «контрабанду», в прямому і переносному значеннях, у владних коридорах вирішили утворити для них противагу у вигляді, навіть не БЕБ, а – директора БЕБ, який добре запам’ятав «підтримку» ДПС у вигляді відключення баз, ігнорування запитів, публікації щодо приховування схем і т.д. Отже, праобраз у меседжі: «той, хто дозволяє схемам існувати» – це дуже оціночне (примарне) поняття, але яке чудово підходить для виконання директором БЕБ доведених контрольних завдань (відпрацьованих вже на київському голові).

Меседж: «потім – БЕБ буде перевіряти причетність бізнесу до таких схем» розшифровується з урахуванням інформації зазначеної вище, а саме: якщо ви співпрацюєте з учасниками держзакупівлі, які входять в орбіту політичного опонента владі, готуйтесь до слідчо-процесуального спілкування з детективами БЕБ, ну і звісно по вам буде складено «аналітичний продукт» у вигляді довідки, що ви причетні до «схематозу». Якщо ж ви раптом отримали зупинення реєстрації податкових накладних чи, ще гірше, вас віднесли до ризикових платників, будь-яке законне відновлення реєстрації ПН чи виключення з ризику буде сприйматись БЕБ, як корупційна змова з керівництвом ДПС у «схематозі», адже будь-які критерії «скруток» так і не з’явились. Відповідно перспектива – довідка аналітика БЕБ, кримінальне провадження, далі по плану… прокурора та детектива.

Наступний меседж важливий для бізнеса лунає від «конкурента» БЕБ – від ДПС. За матеріалами управління боротьби з відмиванням доходів ДПС викрили громадянина, який здійснив витрати без наявності доходів з підтвердженим джерелом походження, зареєстровано кримінальне провадження за статтею 209 ККУ (легалізація), накладено арешт на грошові кошти. За даними ДПС цей громадянин придбав низку автомобілів та земельних ділянок на загальну суму понад 20 млн грн., при цьому здійснені витрати у декілька разів перевищували офіційні доходи вказаної особи. ДПС вважає, що такі операції мають ознаки легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Розшифровка меседжу: спершу – це публічний прямий натяк на непрямі методи, співставлення доходів та витрат, які планують унормувати після податкової амністії. Але задля того щоб громадяни вже зараз під час її (вочевидь невдалого) проведення проявили свою «податкову свідомість» ДПС і розпочало інформаційну кампанію через статтю 209 ККУ. Насправді, стаття за легалізацію, яка у всьому світі є «ексклюзивною», адже навіть лише фігурування у процесуальних документах по ній закриває для особи будь-які операції та транзакції, у нас перетворилась на чергову «страшилку». Навіть заголовок статті на сайті ДПС викриває повне нерозуміння такого інструменту як боротьба з легалізацією – «Викрито громадянина, який легалізував доходи незаконного походження». Кримінальна відповідальність існує у всьому світі за легалізацію активів, що мають злочинне походження, тобто, набуті в результаті злочину. Придбання активів за рахунок прихованих від оподаткування доходів і легалізація злочинних активів це різні речі. Але цей меседж яскраво розкриває ризики для бізнесу в цілому, адже, ДПС не випадково не віддає підрозділ боротьби з відмиванням доходів. Цей їх своєрідний аналітично-детективний підрозділ створює свої «продукти» з висновками про «можливу легалізацію» та дозволяє ДПС відчувати себе контролюючим органом з правоохоронним «голосом». Який також потрібен ДПС для потенційного супротиву БЕБ.

Наступний меседж найсвіжіший. «У структурі міністерства внутрішніх справ з’явиться Офіс із питань захисту бізнесу» – це як «В лісі тепер вовки будуть забезпечувати захист зайців». Тут все ясно без розшифровок, рішенням влади: МВС має «підгодовувати» себе самостійно, тим більше, що контрольні завдання з них також ніхто не знімав, як і підслідність за ст. 366, 191 ККУ, які дозволяють Нацполіції знаходитись у центрі економічних процесів. А тому, щоб МВС могло самостійно «хоронити» скарги бізнесу, а не ділитись із прокуратурою та ДБР, їм треба для цього окремий, віртуальний Офіс.

У підсумку загальний висновок інфомеседжів: бізнесу не розслаблятись, якщо раніше це був правоохоронний тиск, то тепер буде не менший тиск, але вже від захисту економічної безпеки.

#оперативнізаписки