Як ДПС дав ФОРУ «С.К.С» та про соєві боби (чтиво вихідного дня про дефектність податкового контролю)

Останнім часом інформаційне поле затьмарено «податковим схематозом», але мало хто розуміє що це. Спробуємо на одному прикладі продемонструвати, що таке схема з ПДВ та хто має фору.
На прикладі ТОВ «С.К.С» та його близнюка ТОВ «СКС».

Підприємство ТОВ «С.К.С» зазначено в матеріалах народного депутата Г.Лероса, фігурує в телеграм-каналі «ДонКіхот», також зазначено в ухвалі слідчого судді про проведення нещодавніх обшуків у податківців. Сприяння активній діяльності цього підприємства інформативно «інкримінується» звільненому керівництву ДПС.
Саме для боротьби з такими підприємствами начебто було створено СМКОР, простими словами – механізм для зупинення реєстрації податкових накладних. Здебільшого механізм працює так: податківці відшукують в інформаційній системі «Податковий блок» підприємства, які, на їх думку, задіяні в схемі створення схемного ПДВ, оформлюють свої аналітичні «напрацювання» у службову записку, і далі комісія територіального ДПС приймає рішення про внесення таких платників до переліку ризикових. Як наслідок – реєстрація всіх його податкових накладних зупиняється.

За даними судового реєстру ТОВ «С.К.С» потрапило до переліку ризикових ще на початку дії оновленого СМКОР у березні 2018 року. Отже, за логікою СМКОР всі його податкові накладні повинні зупинятись. Так відбувалось до серпня 2018 року.
З січня 2019 року підприємство активно постачає с/г продукцію в т.ч. ТОВ «ФОРА», яку останнє експортує за кордон по договору комісії. Хтось «випустив» ТОВ «С.К.С» з переліку ризикових.

Згідно з інформацією телеграм-каналу «ДонКіхот» ТОВ «С.К.С» реєструє у листопаді 2019 – січні 2020 року на ТОВ «ФОРА», ТОВ «ОККО-РІТЕЙЛ», ТОВ «СІЛЬПО-ФУД» ПДВ у сумі понад 300 млн. грн.

ТОВ «СКС», яке є близнюком ТОВ «С.К.С», також в березні 2018 року потрапляє до переліку ризикових. Виключається з нього за рішенням суду «…суд зазначає, що з наданих позивачем документів вбачається, що ТОВ «С К С» не відповідає жодній з підстав, наведених в п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, протилежного відповідачами не доведено.» https://cutt.ly/ZyvCOsQ

«Пересорт товару та обрив ланцюга по ланцюгу постачання олії соєвої, кукурудзи та соєвих бобів від контрагентів ТОВ “С.К.С” та ТОВ “СКС” до ТОВ “Фора”» – це інформація не з листів депутатів та телеграм-каналів – це позиція ДПС у судовій справі за позовом ТОВ «ФОРА» до Офісу великих платників податків, співробітники якого зняли податковий кредит з ПДВ та витрати у ТОВ «ФОРА» (зменшили від’ємне значення) по відносинах з ТОВ “С.К.С” та ТОВ «СКС».
На думку податкового органу, фактично ТОВ “СКС”, ТОВ “С.К.С” займалися документальним оформленням транзитних операцій з метою формування схемного кредиту на адресу контрагентів – покупців з метою ухилення останніх від оподаткування. https://cutt.ly/hyvCAmj

Отже самі податківці визнали, що ТОВ “С.К.С” та ТОВ “СКС” формують схемний кредит з ПДВ, навіть перебували в реєстрі ризикових платників, але при цьому активно здійснюють діяльність, оминаючи славнозвісний СМКОР.

За словами С.Верланова саме за рахунок цієї системи СМКОР майже було подолано протиправні схеми з ПДВ. Коментуючи схеми викладені Г.Лєросом колишній голова ДПС зазначив: «…на кожній сторінці в абсолютно негативних конотаціях згадується серйозний респектабельний бізнес. Це Сільпо, ОККО, Епіцентр, інші підприємства реального сектору економіки. Там описані звичайні бізнес-моделі, і це видається як якийсь злочин». (інтерв’ю С. Верланова)
https://cutt.ly/3yvCSvx
Зазначена позиція суперечить позиції ДПС в акті перевірки ТОВ «ФОРА», адже описана в акті «бізнес-модель», як раз є наглядним прикладом протиправної схеми з ПДВ. Але…

Слід зазначити, що СМКОР вводився з метою упередження «вкидання» фіктивного ПДВ в систему, як наслідок зареєстровані в реєстрі накладні вважаються легітимними, що фактично і зазначив суд у справі ТОВ «ФОРА» – «…відповідач не посилається на відсутність реєстрації податкових накладних, на підставі яких позивачем збільшено суму податкового кредиту у встановленому порядку». Суд прогнозовано ДПС програла саме з підстав недоведеності «нереальності правочинів».

Отже податківці продовжують знімати, на їх думку, схемний податковий кредит з вигодонабувача, керуючись лише «ланцюговою аналітикою», а позиція судів – це дотримання безумовності податкового кредиту, і зареєстрована накладна є правом на податковий кредит. Тобто, в цій частині діяльність ДПС дефектна – результату немає, витрати на оскарження (компенсація судових витрат – вже є випадки на десятки та сотні тисяч на правничу допомогу), безкарність породжує використання та подальше поширення схем, в т.ч. відшкодування ПДВ з бюджету.

Далі, СМКОР пропускає схемний ПДВ саме з причин суб’єктивного визначення таких схем та їх учасників податковим органом, в цій системі – мінімум автоматизації та максимум протиправної суб’єктивності. Колишній голова ДПС взагалі вважав звичайною бізнес-моделлю «транзитний експорт» для мінімізації податкової бази рітейлерами. Як наслідок вже понад 1,4 млрд. ПДВ відновлено за рішенням суду. В результаті, в цій частині також повна дефектність СМКОР. Доповнює цю дефектність протиправність нормативних документів, на підставі яких її реалізовано. Символічно, що обидва ТОВ “С.К.С” та ТОВ “СКС” відновлюють реєстрацію зупинених у 2018 році податкових накладних саме з підстав відсутності нормативно затверджених підстав для їх зупинення, в деяких рішеннях суд посилається на справу 826/12108/18 (щодо визнання протиправності постанови КМУ № 117). Про те що, колишнє керівництво ДПС, ще перебуваючи в Мінфіні, знало про ці проблеми і не вирішувало їх більш детально описано тут:
https://cutt.ly/nyvCDNB

У підсумку – діяльність податкового контролю у сфері обігу ПДВ дефектна, ані запобігти створенню схемного ПДВ, ані покарати за користування схемою, лише одні збитки від такої протидії за рахунок платників податків.

#правовийбультерєр